راه اندازی اتاق سرور

راه اندازی اتاق سرور

کارشناسان شرکت وندا به لطف برخورداری از دانش روز و هماهنگی بالای تیمی که حاصل چندین سال سابقه کاری است ،
توانسته کارنامه ای درخشان در حوزه خدمات شبکه و در این راستا راه اندازی اتاق سرور از خود به جای بگذارد؛
و به عنوان یکی از شرکت های موفق در امر راه اندازی اتاق سرور مطرح و انتخاب اول مدیران شرکت های متعددی باشد.

پیاده‌سازی اصولی اتاق سرور باید منطبق بر استانداردهای روز باشد. در این‌جا باید تمامی آینده‌نگری‌ها و نیاز‌سنجی‌های ملزومات اتاق سرور به درستی صورت گیرد چرا که در بسیاری از مواقع امکان تغییرات اساسی در این بخش پس از اجرای پروژه امکان‌پذیر نمی‌باشد.

کنترل و ایمنی اتاق سرور

اعلام و اطفاء حریق: مهلک ترین اتفاق و قریب به وقوع ترین اتفاق ، آتش سوزی در اتاق سرور می باشد که بر اکثراً بر اثر اتصالات برقی به وجود می آیند.
در ساخت اتاق سرور طراحی سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور را بر مبنای ابعاد اتاق و پارامترهای دیگر انجام داده و پیاده سازی می کنیم تا این تجهیزات گرانقیمت و اطلاعات گرانبهای موجود در آن ها در نهایت امنیت مشغول به کار باشند.

کنترل تردد: کنترل افراد در حین ورود و خروج بسیار مهم می باشد. کارشناسان ما با کمک سیستم کنترل تردد اتاق سرور ، اقدام به ثبت افراد احراز هویت شده در حین ورود و خروج می کنند.
سیستم کنترل بر اساس مشخصات بیومتریک گزینه مناسبی می باشد.

دوربین مدار بسته: دوربین های مدار بسته با فناوری های motion detection و Face Detection تصاویر افراد حاضر در اتاق و اتفاقات افتاده را برای ما ثبت می نماید.

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور: سیستم مانیتورینگ اتاق سرور با توجه به حساسیت آن نصب می شود. این اتاق می بایست تحت نظارت قرار داشته و در صورت بروز مشکلات برقی، نشتی آب، بالا رفتن دما و رطوبت و موارد دیگر با روش های گوناگون اعلام هشدار نماید.

چه کسانی نیاز به اتاق سرور دارند و چرا؟

با توجه به اینکه هر شرکتی ( بستگی به مقیاس آن شرکت دارد ) با اندازه متوسط و بزرگ حداقل به سه و یا چهار سرور نیاز دارد و جهت حفظ امنیت اطلاعات سرور‌ها ، دور از دسترس بودن و مدیریت متمرکز، محل نگهداری این سرور‌ها باید در محیطی بسته و تحت حفاظت باشد.
معمولاً پیشنهاد می‌شود از رک استفاده کنیم، گذشته از اینکه شرکت‌های با اندازه بزرگ‌تر به تعداد سرور‌های بیشتری نیاز دارند اما همچنان استفاده از رک یکی از بهترین محل‌های نگهداری سرور است،
اما همان‌طور که می‌دانیم رک‌ها از نظر استحکام چندان قابل اعتماد نیستند چون معمولاً تمام رک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از اطراف محصور شده و جنس حصار‌ها ورق فلزی مستحکم و ضخیمی است اما علت بی‌اعتمادی به آنها این است که تمام رک‌ها از سمت جلو پوششی از جنس شیشه دارند و اگر روزی سرقتی اتفاق بیفتد درب شیشه‌ای شکننده است و به راحتی سرور‌های داخل رک قابل دسترس خواهند بود.
پس در نتیجه داشتن یک محل مجزا از محیط مجموعه برایه نگهداری از این تجهیزات بسیار مهم می باشد.

اهمیت وجود اتاق سرور و نگهداری از آن

ارایه خدمات به رایانه های داخل مجموعه و مراجعه کنندگان خارج از سازمان بر عهده سرور ها می باشد.
سازمان ها و شرکت ها بر اساس نوع کار، تعداد پرسنل و مراجعه کننده، بزرگی مجموعه و میزان ارایه خدمات الکترونیکی از چندین سرور استفاده می کنند.
در سازمان ها و شرکت های بزرگ و متوسط تقریبا در کنار هر فردی یک رایانه وجود دارد و این کاربران از انواع سرویس ها و نرم افزار های تحت شبکه استفاده می کنند.
علاوه بر کارکنان، بسیاری از مردم نیز از خدمات و اطلاعات این سازمان ها در محیط وب بهره می برند.

خدمات بانکی، ثبت نام آنلاین، دریافت اخبار، مشاهده برنامه های تلویزیونی، خدمات دانشگاهی و … نمونه هایی از این خدمات می باشند.
با توجه به اینکه اطلاعات بسیاری در این سرور ها جابجا و نگهداری می شود برای سهولت و سرعت بیشتر دسترسی به اطلاعات، حفظ امنیت فیزیکی و شرایط مناسب دمایی سرور ها، جلوگیری از ورود و نفوذ افراد سودجو وموارد دیگر اتاق مخصوصی برای آن در نظر گرفته می شود.

که در این مرحله نوبت به مبحث راه اندازی اتاق سرور می رسد . در ادامه دلایل اهمیت آن را شرح می دهیم.

ارئه راه کار فضای ابری شخصی، خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه

فضای ابری شخصی

از این طریق می توانید بخشی از فضای ذخیره سازی خود را در اینترنت و در یک فضای بسیار امن قرار داد و شما در هر جای کره خاکی قرار داشتید، بتوانید به راحتی به تمام اطلاعات مورد نیازتان دست پیدا کنید.

با این کار حتی دیگر هزینه ماهیانه به سرویس دهنده های فضای ابری نمی دهید.

پیشنهاد ما برای پیاده سازی سیستم فضای ذخیره سازی شخصی استفاده از تجهیزات QNAP می باشد.

نگهداری و پشتیبانی از تجهیزات شبکه

به علت حساسیت بالای حفاظت از اطلاعات و ارتباطات ، در تمام شبکه ها نیاز به نگهداری از تجهیزات برای پیشگری از قطع ارتباطات و از دست دادن اطلاعات می باشد.

در این زمینه می توانید برای استعلام قیمت پشتیبانی ( ماهانه – سالانه ) ، از طریق لینک زیر تعداد و نوع تجهیزات خود را برای ما ارسال کنید تا به آن رسیدگی شود.

نگهداری و پشتیبانی از تجهیزات شبکه، خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه

اهمیت مشاوره تلفنی قبل از هر اقدامی

کارشناسان ما آماده ارائه خدمات مشاوره ای شبکه های کامپیوتری ( راه حل خدمات شبکه و خرید تجهیزات شبکه ) ، به صورت تلفنی و حضوری می باشند.

خدمات شبکه مشاوره ای، خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه
راه اندازی سرویس های مجازی، خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه

ارائه راه کاری به روز بر مبنی Virtualization

 • کاهش هزینه های خرید سخت افزار
 • افزایش بهره وری با تخصیص منابع اشتراکی
 • افزایش بازدهی و بهینه سازی مصرف انرژی
 • صرفه جویی در فضای استقرار سرویس دهنده ها
 • بهینه سازی مدیریت شبکه و افزایش انعطاف پذیری
 • افزایش توان عملیاتی ،ظرفیت شبکه و حفظ تداوم کار

پیشنهاد ما برای پیاده سازی مجازی سازی استفاده از ESXi شرکت VMWare می باشد .

ذخیره ساز شبکه، خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه

ذخیره سازی تحت شبکه

ذخیره سازی متمرکز علاوه بر حافظت از داده ها، سرعت، آسودگی و بهره وری را نیز افزایش می دهد. همچنین اشتراک گذاری، دسترسی سریع و آسان به داده ها……

ارتقاء و بهینه سازی شبکه های موجود

 • طراحی شبکه های ساخت یافته بر اساس استانداردهای TIA/EIA
 • طراحی و پیاده سازی انواع سرویس های فعال شبکه Active
 • طراحی زیرساختهای شبکه بر اساس معماری لایه ای و تجهیزات CISCO, Foundry
 • سوئیچینگ و پیکر بندی تجهیزات
 • تحلیل نیازهای سازمان و راه اندازی سرویسهای متناظر بر پایه سیستمهای مایکروسافت و لینوکس
 • پایش و کنترل عملکرد سرویسهای شبکه
 • پیاده سازی ، کنترل کیفی و مطابقت با طراحی انجام شده
 • مشاوره و نظارت بر اجرا
 • تامین تجهیزات شبکه

پیشنهاد ما استفاده از تجهیزاتی نظیر CISCO ، HP ، Mikrotik می باشد.

ارتقاء شبکه، خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه
کابل کشی شبکه، خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه

خدمات پسیو شبکه

طراحی پروژه زیر ساخت شبکه شامل نقشه ترانک، کابل کشی طبقات و محل قرارگیری نودها ( کابل کشی ها شامل: کابل برق،کابل تلفن، کابل های شبکه استاندارد Cat6 و Cat7 )

نصب ترانک و داکت کشی با رعایت اصول و زیبایی در اجرا

راه اندازی اتاق سرور / دیتا سنتر شامل: کف پوش و سقف، سیستم تهویه، اطفاء حریق و …

انواع کابل کشی های فیبر نوری، اجرای فیوژن، نصب پچ پنل فیبر و آرایش ضاهری رک و …

طراحی و اجرای سیستم UPS

اجرای دکل‌های مهاری جهت اجرای لینک های ارتباطی وایرلس

اجرای سیستم ارت (اتصال به زمین) جهت دکل های مهاری و دیتاسنتر

خدمات اکتیو شبکه

دانش وسیع و تخصصی کارشناسان شرکت وندا در ارائه خدمات شبکه ، مشتریان را حتی قبل از تصمیم گیری در مورد نیازشان یاری می دهد.

ارائه مشاوره صادقانه و تخصصی خدمتی است که کارفرما را در تمامی مراحل هدایت می نماید.

واحد پروژه های شرکت  با بهره گیری از کادر فنی متخصص و با دانش فنی آکادمیک و تجربه های کسب شده طی اجرای پروژه های متعدد ، قادر به نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه های بزرگ و کوچک با استانداردهای معتبر می باشد.

نصب تجهیزات شبکه، خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه
امنیت، خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه

خدمات امنیتی

 • ارزیابی خطرات و آسیب پذیری ها و آنالیز و تحلیل شبکه / محیط
 • بهینه سازی سرور ها ، کلاینت ها ، وب سایت و محیط  های حساس
 • بهینه سازی شبکه های Cache , NAT, Proxy , IP و مسیریابی
 • مشاوره در انتخاب استانداردهای امنیتی مناسب
 • مشاوره در تعریف و به کارگیری خطوط راهنما و دستورالعمل های اجرایی امنیتی
 • آموزش در محل و یا به صورت دوره ای در سطوح مختلف

موارد کلیدی و سخت‌افزاری اتاق سرور

 • بهتر است درب اتاق سرور معمولاً قفل باشد تا از ورود افراد غیر مسئول جلوگیری شود. برای ساده‌تر شدن این موضوع بهتر است درب ورود به گونه‌ای طراحی شود که برای قفل یا باز کردن آن نیازی به کلید نباشد، به عنوان مثال بهتر است کارتی باشد و یا رمزی.
 • کلیه ورود و خروج‌ها به اتاق سرور باید تصویربردای شود، جهت تصویربرداری از اتاق سرور به حداقل یک دوربین CCTV نیاز دارید و یک دستگاه ضبط دیجیتال تصاویر برای مدت طولانی.
 • اتاق سرور باید از هرگونه گردوغبار و رطوبت دور باشد، تا کارآیی فن‌های موجود در کیس و رک‌ها بهتر باشند و گردوغبار باعث از کاراندازی آنها نشود. همچنین رطوبت می‌تواند آسیب جدی به خازن‌ها و برد‌های الکتریکی وارد کند، پس بهتر است برای به حداقل رساندن رطوبت محیط اتاق سرور، از کولرگازی استفاده شود چون کولر‌های آبی رطوبت زیادی در محیط اتاق سرور ایجاد می‌کند و گزینه مناسبی برای خنک نگه داشتن اتاق سرور نیستند.
 • دمای مناسب اتاق سرور ۱۸ درجه سانتیگراد است. با توجه به بالا بودن مصرف انرژی در کولر‌های گازی، هنگام خریداری به برچسب میزان مصرف انرژی آنها توجه فرمایید. همچنین باید توجه داشته باشید که جهت جلوگیری از ورود گردوغبار به اتاق سرور باید کلیه منافذ پوشانده شوند بخصوص پنجره‌ها بهتر است دوجداره باشند که از هدر رفتن انرژی نیز جلوگیری خواهند کرد.
 • در اتاق‌های سرور حتماً باید تجهیزات اطفای حریق در دسترس باشد تا در صورت بروز کوچک‌ترین مشکل بتوان به آسانی و سرعت به حل مسئله پرداخت، اما برای تشخیص بهتر شروع آتش‌سوزی معمولاً بهترین شرایط این است که در داخل رک‌ها و محیط اتاق سرور سنسور‌های تشخص آتش‌سوزی نصب گردد و جهت بالا بردن بیشتر امنیت بهتر است درب اتاق سرور از رنگ و جنس نسوز انتخاب شود تا در صورت بروز آتش در خارج از اتاق سرور، آتش‌سوزی به درون اتاق سرور منتقل نشود.
 • سیستم روشنایی اتاق سرور از مواردی دیگر است که باید رعایت شود، طراحی این سیستم باید به‌گونه‌ای باشد که هنگام خروج شخص از اتاق سرور به صورت اتوماتیک خاموش شوند علت اصلی این موضوع علاوه بر صرفه‌جویی در انرژی پرارزش برق، جلوگیری از تولید حرارت مضاعف در محیط اتاق سرور توسط لامپ‌ها و سیستم‌های روشنایی است.
 • از دیگر عوامل بسیار ضروری و حیاتی، تأمین انرژی برق است. تأمین انرژی باید از طریق برق شهری انجام شود و جهت اطمینان بیشتر در مواقع اضطراری قطع برق باید حتماً یو.پی.اس و یا ژنراتور نیز برای اتاق سرور در نظر گرفته شود، قطع ناگهانی جریان برق در بعضی موارد خسارات جبران‌ناپذیری در سیستم عامل‌ها به وجود می‌آورد که به زحمت می‌توان سیستم را به وضعیت قبلی آن بازگرداند.
 • همچنین در قسمت تأمین انرژی برق استفاده از چاه ارت نیز بسیار ضروری است.
  جلوگیری و خارج‌سازی بار‌های اضافی و مخرب بر روی سیستم برقی است. با توجه به احتمالات بروز نوسانات ناشی از برق استفاده از استابلایزر نیز بسیار ضرورت دارد تا از خطرات احتمالی نوسانات برق و صدمات ناشی از آن جلوگیری شود.

توجه : موارد ذکر شده در خصوص راه‌اندازی یک اتاق سرورِ معمولی است به همین دلیل از بسیاری از استاندار‌دها نامی برده نشد و زیرا اکثر استاندارد‌های نام برده نشده در شرکت‌های بزرگ و اتاق‌های سرور قوی و مورد استفاده دارد و هزینه کردن برای این‌گونه اتاق‌ها برای آنها برآیند مثبت خواهد داشت اما برای اکثر شرکت‌های کوچک و متوسط، اجرای تمامی موارد استاندارد ضرورتی ندارد و توجیح مالی برای آن نیز وجود ندارد؛
لذا از گفتن این موارد که لازم و ملزوم اتاق سرور برای شرکت‌های کوچک نیست، صرفنظر می‌کنم.

برای حفظ امنیت و کیفیت بسیار بالای خدمات راه اندازی اتاق سرور و نگهداری از آن، کارشناسان وندا آماده ارائه این خدمات می باشند.

با ما در تماس باشید

۰۲۱۴۴۷۴۵۱۳۷

اتاق سرور در کدام قسمت ساختمان در نظر گرفته شود ؟

تعیین محل اتاق سرور در ساختمان اداری خودش چالش جداگانه ای است.
برای مثال بهتر است از در نظر گرفتن اتاقهای دارای پنجره برای اتاق سرور خودداری شود چراکه در فصول گرم سال حرارت وارد شده به اتاق سرور از طریق پنجره ها و اشعه آفتاب موجب نیاز به یک سیستم خنک کننده قویتر خواهد شد.

بطور کلی به شما پیشنهاد می نمایم تا اتاق سرور در جایی نزدیک به مرکز ساختمان احداث گردد.
این جایی است که بیشترین ظرفیت انتقال کابل ها به اتاقهای دیگر دیگر را دارا ست.
از سوی دیگر در ساختمانهای چند طبقه نیز این مکان مکانی مناسب برای احداث اتاق سرور است چراکه معمولا رایزرها و سایر مسیرهای انتقالی از مرکز ساختمان عبور می کنند؛
و نیز اینکه در مرکز ساختمان در صورت نیاز پتانسیل ایجاد رایزرهای جدید وجود دارد و چاه آسانسور که یک مسیر مناسب برای کابل کشی بین طبقات است معمولا در مرکز ساختمان قرار دارد.

جایگذاری اتاق سرور در مرکز ساختمان و بدور از محل های پر رفت آمد و بخصوص ورودی ها، کریدورها و لابی های ساختمان در تسهیل ایجاد تغییرات و بروز رسانی در اتاق سرور و نیز تعمیرات و نگهداری در آینده بسیار موثر است.

وزن کلی اتاق سرور و یا دیتا سنتر به همراه تمام تجهیزات(مانند UPSها) نصب شده در آن فشار قابل ملاحظه ای را به صفحه کف ساختمان تحمیل می نماید .
در اتاق سرور های بزرگتر با تجهیزات بیشتر ، وزنی که به کف اتاق سرور و یا دیتا سنتر تحمیل شده است در مقایسه با توان تحمل کف طبقه باید پیوسته مورد ارزیابی قرار گیرد تا هیچگاه از حد مجاز بیشتر نشود.
ممکن است در ابتدای کار تقویت کف سازه طبق برای نصب تجهیزاتی مانند یو پی اس های بزرگ (۳۰kva به بالا) و باتری های آن مورد نیاز باشد.
و این امر خود اهمیت بالای محاسبه وزن یو پی اسها و نیز جا نمایی آنها را در مراحل ابتدایی طراحی اتاق سرور مشخص می نماید