نصب و راه اندازی تجهیزات ذخیره ساز

نصب و راه اندازی تجهیزات ذخیره ساز

چالش رشد اطلاعات امروزه تمامی سازمانهای بزرگ و کوچک را به نوعی درگیر خود کرده است. به نحوی که دست و پنجه نرم کردن با این مشکلات ، پیامد های هزینه بار زیادی دارد، یکی از اقداماتی که همه روزه اینگونه سازمان ها انجام می دهند افزایش بوجه برای هرچه بهتر کردن واحد IT می باشد ، که به تنهایی پاسخ گوی مسائل بوجود آمده نمی باشد به خاطر همین موضوع ، موازی با افزایش بودجه نیاز هست تا نیروی کاری متخصص در این زمینه در خدمت آن سازمان باشد.
این فشاری که به طور مستقیم در حال وارد شدن به سازمان ها می باشد ، ناچارا آنها را مجبور کرده تا عمده سیاست های خود را معطوف به این موضوع کنند ؛ که بتوانند بدون تحمیل هزینه اضافی و با امکانات موجود سازمان به این رشد سریع داده ها پاسخگو باشند .
شما برای ذخیره و نگهداشت اطلاعات خود از الگوریتم مشخصی پیروی می کنید و یا متناسب با نیازتان از فایلها حفاظت می کنید ؟
اگر تاکنون به این مسئله فکر نکرده اید کافیست بدانید متأسفانه اکثر ما نحوه دسته بندی و نقل و انتقال داده های دیجیتالی را بطور صحیح نمی دانیم و هر کدام با توجه به روشی که به ذهنمان می رسد اقدام به جمع آوری داده ها می کنیم .
در حالی که بهتر است از روش ها و الگوریتم هایی استفاده کنیم که همواره از سلامت اطلاعات مطمئن باشیم و هیچگاه نگران از دست دادن آنها نباشیم .
به این نکته توجه داشته باشید که هر سازمان به هر اندازه ای با هر زمینه کسب و کاری ، وابسته به حداقل زمان برای دسترسی به داده برای پردازش و تصمیم گیری می باشد.
کارشناسان ما با توجه به ساختار شبکه مشتریان ، ذخیره سازی اطلاعات را در سه نوع Nas ، SAN و DAS مشخص و اقدام به پیاده سازی می نمایند

پیاده سازی NAS

در روش ذخیره سازی NAS یا Network Attached Storage هارددیسک‌ها بر روی یک سرور قرار دارد که به آن NAS Storage گفته می‌شود و سپس این هاردها را در شبکه برای دستگاه‌های دیگر به اشتراک می‌گذاریم. در واقع از طریق پروتکل TCP/IP به استوریج متصل می‌شویم و از آن سرویس می‌گیریم. این استوریج‌ها به سادگی، فضایی مرکزی، محلی و بسیار در دسترس را برای ذخیره سازی فایل‌ها و فولدرهای حیاتی برای هر سازمانی را با قیمتی مناسب (نسبت به SAN) فراهم می‌کنند
در این روش، مدل دسترسی به اطلاعات File level Access است یعنی باید بر روی استوریج‌های NAS، ویندوز بهینه شده مخصوص استوریج نصب کنیم. تفاوت عمده SAN با NAS در Block Level بودن SAN است. ویژگی File level Access باعث می‌شود اطلاعات با سرعت پایینی خوانده شود و ترافیک شبکه LAN را افزایش می‌دهد. مزیت آن این است که مدیریت فضاها به صورت متمرکز انجام می‌شود.

پیاده سازی SAN

پیاده سازی ساختار SAN در سازمان ها ، نیازمند سه مؤلفه اصلی می باشد: SAN Switch ، Storage Device و Server که در ادامه جهت بر قراری ارتباط و مدیریت، به کابل ها و نرم افزارهای مدیریتی، نیازمند می باشد. در حقیقت ساختارهای توسعه یافته، از تعداد زیادی San Switch ، Storage Device ، Server و تجهیزات دیگر، جهت توسعه SAN در سطح Datacenter تشکیل شده است. توپو لوژی SAN کاملاً وابسته به وسعت کاری و نیاز سازمان ها می باشد.
فرآیند پیاده سازی SAN نیازمند گام هایی در جهت حفظ سرویس دهی و پایداری آن می باشد. گام اول، طراحی با توجه به نیاز فعلی سازمان و نیاز به توسعه در آینده، گام دوم، انتخاب یک شرکت معتبر در جهت تهیه سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز، گام سوم، نصب و راه اندازی تجهیزات تهیه شده مطابق با استانداردهای ممکن، و اعمال تنظیمات جهت مدیریت SAN می باشد. پیاده سازی SAN، نیازمند دانش کافی و دید مناسب در خصوص طراحی، با در نظر گرفتن توسعه یافتگی سازمان ها می باشد.

پیاده سازی DAS

قبل از ورود SAN به دنیای ذخیره سازی، DASها (Direct-Attached Storage) به عنوان حافظه اصلی مورد استفاده قرار می گرفتند، که همان طور که از اسم آن مشخص است به صورت مستقیم بر روی سرور نصب می شدند، که در حال حاضر نیز بسیاری از سازمان ها به علت مقرون به صرفه نبودن SAN از این تکنولوژی استفاده می نمایند. اما در سازمان های بزرگ به علت مزایای بسیار با اهمیتی که SAN در اختیار آن ها قرار می دهد به طور حتم مقرون به صرفه می باشد.

مدیریت متمرکز ذخیره سازی

ذخیره سازی متمرکز علاوه بر حافظت از داده ها، سرعت، آسودگی و بهره وری را نیز افزایش می دهد. همچنین اشتراک گذاری، دسترسی سریع و آسان به داده ها را تقریباً از هر کجای جهان فراهم می کند. قابلیت انتقال و کنترل داده ها می توانند جریان کاری در یک شرکت را به سطحی بالاتر ارتقا داده و بهره وری را افزایش دهند. بنابراین نمی توان از این مزایا چشم پوشید.
یکی دیگر از مزایای مهم متمرکزسازی داده ها کاهش هزینه می باشد. امکان ذخیره سازی و تهیهBackup روی چند ماشین وجود دارد، اما استفاده از یک Storage مرکزی منطقی تر به نظر می آید.
مدیریت داده های غیر متمرکز مشکل بوده و برای نگهداری از آنها نیاز به صرف زمان و هزینه های بالایی به نسبت ذخیره سازی متمرکز داده ها می باشد. همچنین مقرون به صرفه بودن ارتباطی مستقیم با میزان برق مصرفی و تجهیزات جانبی موجود دارد

کارشناسان ما با توجه به ساختار شبکه مشتریان، ذخیره سازی اطلاعات را در سه نوع Nas ، SAN و DAS مشخص و اقدام به پیاده سازی می نمایند .

با ما در تماس باشید

۰۲۱۴۴۷۴۵۱۳۷

اهمیت ذخیره سازی متمرکز

یکی دیگر از مزایای مهم متمرکزسازی داده ها کاهش هزینه می باشد. امکان ذخیره سازی و تهیهBackup روی چند ماشین وجود دارد، اما استفاده از یک Storage مرکزی منطقی تر به نظر می آید.
مدیریت داده های غیر متمرکز مشکل بوده و برای نگهداری از آنها نیاز به صرف زمان و هزینه های بالایی به نسبت ذخیره سازی متمرکز داده ها می باشد. همچنین مقرون به صرفه بودن ارتباطی مستقیم با میزان برق مصرفی و تجهیزات جانبی موجود دارد.
مصرف برق یک سرور مرکزی به نسبت مصرف برق چندین سرور به صورت مجزا کمتر خواهد بود؛ این موضوع تجهیزات جانبی را نیز شامل می شود. همچنین تجهیز یک کلاستر به نسبت تجهیز چند ماشین مجزا به مراتب آسان تر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.
موضوع دیگری که نادیده گرفته شده و می تواند باعث کاهش هزینه ها شود قابلیت اطمینان است. امروزه دیتاسنترهای مدرن و Storageهای متمرکز هر دو راه کارهایی با قابلیت اطمینان بیشتر نسبت به ماشین های مجزا و پراکنده برای ذخیره سازی هستند.
این سرمایه گذاری زمانی نتیجه بخش خواهد بود که علاوه بر صرفه اقتصادی و قابلیت اطمینان به نسبت راه کارهای به ظاهر کم هزینه تر، بصورت توزیع شده بین چندین ماشین قابل استفاده باشد.
این موضوع که هارد دیسک ها بیشترین بار کاری در بین سخت افزارهای کامپیوتر و یا سرورها را دارند واقعیتی غیر قابل انکار است. راه کارهای ذخیره سازی، با ذخیره داده ها روی چندین هارد دیسک موجود در آرایه (RAID) و ایجاد ثبات برای داده های ذخیره شده روی یک سرور بر عواقب ناشی از آسیب های وارده به هارد دیسک ها غلبه کرده و از دست دادن داده ها را به حداقل می رساند